Mokry start PSKK Kanadyjki

opublikowane: 24 maj 2018, 03:41 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 24 maj 2018, 08:54 ]
W dniach 12-13 maja 2018r. odbyło się w Łańsku pierwsze spotkanie twórców PSKK Kanadyjki nizinne. Po przećwiczeniu wszystkich zapisów wystawiliśmy pierwsze certyfikaty dla kanu w trybie grupowej samoweryfikacji, czyli z kodem AAA.

PSKK to tekst, umiejętności podzielone na 5 poziomów zaawansowania. Jednak system nabiera życia dopiero wtedy gdy zetkniemy się z nim w realnych warunkach, z wiosłem/pagajem w ręku. Dopiero wtedy zaczniemy rozumieć sens wszystkich zapisanych słów. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się w PSKK ścieżka kanadyjkowa. Wczesną wiosną zespół pod przewodnictwem Radka Wasilewskiego przedstawił 4 stopnie rozwoju dedykowane specjalnie dla miłośników kanu. Była to jednak tylko teoria, która musiała zostać sprawdzona w praktyce.

Spotkanie w Łańsku nie było szeroko reklamowane. Wcześniejsze doświadczenia z innych ścieżek PSKK pokazały, że kluczowe na początku jest ograniczenie rozmiaru grupy i zaproszenie osób prowadzących szkolenia kanadyjkowe. Tym razem udało się to całkiem dobrze, bo zebrało się kilka silnych głosów z tego środowiska: Radosław Wasilewski, Andrzej Sałaciak, Krzysztof 'Canis' Kowalczyk, Piotr Biczel, Bartosz Sawicki.

Plan zajęć był wypełniony po brzegi. Zaczęliśmy w sobotę zaraz po śniadaniu blokiem technik na wodzie stojącej, potem popłyneliśmy na dosyć zwałkowy odcinek Łyny. Po obiedzie były mokre ćwiczenia z ratownictwa, które naturalnie przekształciły się w dyskusje i ćwiczenia na brzegu. Omawianie wszystkich tematów skończyliśmy dobrze po północy. W wyniku tych rozmów wypłynęło sporo błędów i nieścisłości w nowym PSKK dla kanu. Wszystko to jest dokładnie spisane i zostanie uwzględnione w PSKK 2019.


Niedziela też była nad wyraz owocna. Był czas na ponowne zweryfikowanie pomysłów z wieczornych dyskusji. Sprawdzenie co wychodzi nam dobrze, a co warto jeszcze poćwiczyć. Na końcowym podsumowaniu zdecydowaliśmy nie wystawiać jeszcze najwyższych certyfikatów 4 stopnia. Zostały wystawione 3 certyfikaty N3C, 3 certyfikaty 2C i jeden na poziomie 1.


Ścieżka certyfikatów dla kanu została więc zainicjowana, chociaż brakuje jeszcze najwyższego stopnia N4C. W tym celu planujemy spotkać się ponownie, być może nawet jeszcze w tym roku. Kluczowe wydaje się dobranie odpowiednio trudnego odcinka rzeki z silnym nurtem, miejsca z wyraźnymi cofkami do ćwiczeń elementów górskich, a także dopracowania technik samoratownictwa.

Zapraszamy do obejrzenie galerii zdjęć ze spotkania:

Pełna lista certyfikatów wystawionych w specjalnym trybie grupowej samoweryfikacji (AAA):
PSKK-N3C-AAA/26-2018
Krzysztof Kowalczyk
PSKK-2C-AAA/27-2018
Piotr Biczel
PSKK-1-AAA/24-2018
Małgorzata Godziejewska-Zawada
PSKK-2C-AAA/28-2018
Anna Sawicka
PSKK-N3C-AAA/23-2018
Radosław Wasilewski
PSKK-2C-AAA/25-2018
Wojciech Zawada
PSKK-N3C-AAA/22-2018
Bartosz SawickiComments