Krótko o PSKK

Polski System Kwalifikacji Kajakowych
(PSKK) jest katalogiem kajakowych umiejętności. System powstał w 2009 roku jako oddolna, internetowa inicjatywa grupy doświadczonych kajakarzy i szkoleniowców.

Głównym celem PSKK jest standaryzacja programów szkoleniowych, a także zachęta do indywidualnego rozwoju kajakarzy. Sam PSKK nie daje żadnych uprawnień, jednak organizacje (np. PZKaj), albo kluby/firmy w wewnętrznych zasadach wykorzystują nowy system. PSKK jest także podstawą programu Dobry Kajakarz.

System składa się z 5 stopni rozwoju poczynając od zupełnie początkującego, aż do eksperta. Struktura zbliżona jest do systemów znanych na świecie (BCU, EPP), jednak uwzględnia również polskie doświadczenia szkoleniowe.

PSKK jest nakierowany głównie na indywidualne umiejętności praktyczne i praktycznie weryfikowalne. Wszelką teorię ograniczaliśmy do niezbędnego minimum. Umiejętności zostały podzielone na trzy podstawowe grupy: Technika wiosłowania, Bezpieczeństwo oraz Umiejętności pozostałe. Na ostatniej stronie pełnego opisu stopni znajdziecie tabelę przedstawiającą wszystkie umiejętności.

Na początek poznawania PSKK polecamy cykl artykułów w magazynie kajakowym WIOSŁO, pt. Konstrukcja Dobrego Kajakarza. Wszystkie teksty dostępne są także w formie elektronicznej:

PSKK nizinny

Kajakarstwo nizinne jest bez wątpienia najpopularniejsze w Polsce. Trudność szklaków narasta wraz z siłą nurtu, ale też liczbą drzew go przegradzających. Zakładamy, że dojrzały kajakarz nizinny bardzo dobrze radzi sobie niezależnie od tego na jakiej łódce przyszło mu płynąć. Szczegółowe zasady stopniowania umiejętności wiosłowania znajdziecie w pełnym opisie stopni.

Bardzo krótka i pobieżna charakterystyka poszczególnych stopni :
 • stopień 1 – przewidziany jest dla osób rozpoczynających poznawanie kajakarstwa. Wspólny dla wszystkich rodzajów kajakarstwa. Przeciętnie do opanowania w ciągu kilku godzin.
 • stopień 2 (2K) – początki doświadczeń w kajaku jednoosobowym. Wspólny dla kajakarzy nizinnych, morskich i górskich.
 • stopień 3 nizinny (N3K) – przewidziany jest dla dosyć zaawansowanych kajakarzy, którzy jednak pływają tylko na jednym rodzaju kajaków. Przeciętnie do opanowania w ciągu kilku spływów lub sezonów.
 • stopień 4 nizinny (N4K) – przewidziany jest dla zaawansowanych kajakarzy. Zaczynają oni także mieć świadomość problemów związanych z prowadzeniem spływu.
 • stopień 5 nizinny (N5K) – to najwyższy stopień przewidziany dla wszechstronnych kajakarzy, który bezpiecznie potrafią poprowadzić spływ każdą rzeką nizinną w dowolnych warunkach.

PSKK górski

Kajakarstwo górskie to pływanie na kajaku jednoosobowym. Kolejne stopnie związane są z trudnością rzeki, tak, że na najwyższym stopniu 5 kajakarz powinien doskonale radzić sobie na wodzie WW IV. Szczegółowe zasady stopniowania umiejętności znajdziecie w pełnym opisie stopni.
 • stopień 3 górski (G3) – przewidziany jest dla początkujących kajakarzy górskich, którzy potrafią bezpiecznie pływać po rzekach o trudności WW II,
 • stopień 4 górski (G4) – przewidziany jest dla zaawansowanych kajakarzy górskich, który bezpiecznie pływać po rzekach o trudności WW III. Potrafią także ratować innych.
 • stopień 5 górski (G5) – to najwyższy stopień przewidziany dla bardzo dobrych technicznie i doświadczonych kajakarzy górskich, który pewnie czują się na wodzie o trudności WW IV. Potrafią równiez bezpiecznie poprawadzić grupę na takiej rzece.


PSKK morski

Kajakarstwo morskie, podobnie jak górskie, dotyczy pływania w kajakach jednoosobowych, chociaż wiele umiejętności jest zdecydowanie innych. Kolejne stopnie związane są ze wzrastającymi trudnościami: stanem morza, siłą wiatru i wysokością fali przybojowej, a także długością dziennych etapów. Szczegóły znadują się w pełnym opisie stopni.
 • stopień 3 morski (M3) - przewidziany dla początkujących kajakarzy morskich, którzy dopiero zaczynają uczyć się zachowania na otwartym, pofalowanym akwenie.
 • stopień 4 morski (M4) - opisuje umiejętności oczekiwane od zaawansowanego kajakarza górskiego, który dobrze radzi sobie przy stanie morza 3 do 4. Jest również wyróżniającym się członkiem grupy.
 • stopień 5 morski (M5) - ekspert w kajakarstwie morskim. Posiada umiejętności i doświadczenie pozwalające na pokonywanie trudnych tras wypraw morskich. Jest przygotowany do przewodzenia grupie.


PSKK kanadyjki

Kanadyjki, zwane również kanu, mają stale rosnącą grupę miłośników. Stopnie PSKK dla nich zostały opracowane dla rzek nizinnych przy uwzględnieniu całej specyfiki związanej z wykorzystaniem pagaja.
 • stopień 2 kanadyjki (2C) - to początek przygody z kanadyjkami
 • stopień 3 kanadyjki nizinne (N2C) - opisuje umiejętności osoby na poziomie średnio zaawansowanym
 • stopień 4 kanadyjki nizinne (N3C) - opisuje umiejętności na poziomie zaawansowanym


Podstrony (2): Historia Na świecie