górski

Kajakarstwo górskie jest w Polsce coraz bardziej popularne. Co prawda rzek odpowiednich dla miłośników białej wody nie mamy zbyt dużo (np. Kamienna, Białka, Dunajec, Bóbr), ale przecież dzisiaj wyjazd za granicę nie jest żadnym problemem. Stopnie górskie PSKK są ściśle związane ze skalą trudności WW, a także międzynarodowymi systemami szkoleniowymi BC, ACA, czy EPP.

  • Stopień drugi (PSKK-GM2) - podstawy opanowania kajaka jednoosobowego. Ćwiczenia odbywają się na spokojnej wodzie stojącej. Przykładowe umiejętności: niska podpórka, dzióbek, wywrotka na głębokiej wodzie.

  • Stopień trzeci (PSKK-G3) - pozwala na bezpieczne pływanie na rzekach o trudności WW2. Przykładowe umiejętności: wysoka podpórka, promowanie, eskimoska.

  • Stopień czwarty (PSKK-G4) - osoba na tym poziomie potrafi pływać na szlakach o trudności WW3. Przykładowe umiejętności: promowanie, surfowanie, zachowanie w odwoju, skok ratunkowy.

  • Stopień piąty (PSKK-G5) - ekspert kajakarstw górskiego, który doskonale radzi sobie na wodzie o trudności WW4 (w praktyce stopień nie był jeszcze weryfikowany).


PSKK 2018 gorski.pdf