morze

Magia morza przyciąga również kajakarzy. Bardzo atrakcyjny jest akwen ograniczony tylko horyzontem, ale też labirynty wysepek (np. szkiery w Szwecji), albo pionowe klify (np. w Szkocji). Stopnie morskie PSKK są ściśle związane ze stanem morza i siłą wiatru, a także międzynarodowymi systemami szkoleniowymi BC, ACA, czy EPP.

  • Stopień drugi (PSKK-GM2) - podstawy opanowania kajaka jednoosobowego. Ćwiczenia odbywają się na spokojne wodzie stojącej. Przykładowe umiejętności: niska podpórka, dzióbek, wywrotka na głębokiej wodzie.
  • Stopień trzeci (PSKK-M3) - pozwala na bezpieczne pływanie po morzu o stanie 3 oraz fali przybojowej o wysokości większej niż 0,5 metra. Przykładowe umiejętności: bokiem do przyboju, wejście do kajaka po wywrotce.
  • Stopień czwarty (PSKK-M4) - osoba na tym poziomie potrafi pływać po morzu o stanie 3-4 oraz fali przybojowej o wysokości większej niż 1 metr. Przykładowe umiejętności: samoratownictwo, holowanie, planowanie trasy.
  • Stopień piąty (PSKK-M5) - ekspert kajakarstw morskiego, który doskonale radzi sobie na morzu o stanie 4 (w praktyce stopień nie jest jeszcze używany).


PSKK 2018 morski.pdf