niziny
W Polsce mamy setki pięknych nizinnych szlaków kajakowych. Nic więc dziwnego, że ta forma kajakarstwa jest najbardziej popularna. Zdecydowana większość łódek spotykanych to typowe dwuosobowe kajaki, jednak swoich zwolenników mają również kanadyjki/kanu. Stopnie nizinne PSKK uwzględniają ten podział.
Stopień drugi kajakowy (PSKK-2K) oraz kanadyjkowy/kanu (PSKK-2C) - opisuje on umiejętności przewidziane dla osoby, która ma już pewne doświadczenie i potrafi pływać bezpiecznie po większości typowych szlaków nizinnych. Przykładowe umiejętności: kontra sterująca, naciąganie bokiem, wywrotka na głębokiej wodzie.
Stopień trzeci nizinny kajakowy (PSKK-N3K) oraz kanadyjkowy/kanu (PSKK-N3C) - przewidziany jest dla kajakarza nizinnego, który już czerpie przyjemność z pływania po trudnych nizinnych szlakach. Jest aktywnym członkiem grupy. Przykładowe umiejętności: naciągania piórkowaniem, podpórki, wejście do łódki po wywrotce.
Stopień czwarty nizinny (PSKK-N4K) oraz kanadyjkowy/kanu (PSKK-N4C) - opisuje zaawansowanego kajakarza, którzy nie dość, że pływa po dowolnym szlaku w każdych warunkach, to jeszcze potrafi to zrobić jednakowo niezależnie od typu kajaka, w którym siedzi. Potrafi być także liderem w grupie spływowej. Przykładowe umiejętności: manewry na bystrzu, eskimoska, poprowadzenie akcji ratowniczej.
Stopień piąty nizinny (PSKK-N5) - ekspert kajakarstwa nizinnego (w praktyce stopień nie jest jeszcze używany)
Więcej szczegółów o stopniach PSKK znajdziesz w kolejnych częściach cyklu "Konstrukcja dobrego kajakarza", który ukazał się na łamach magazynu WIOSŁO w latach 2017-2016.
Pełna definicja stopni nizinnych znajduje się w dwóch dokumentach "Kajakarstwo nizinne" oraz "Kanadyjki".