Strefa weryfikatora

Przedstawiamy zbiór odpowiedzi na pytania często zadawane (FAQ, ang. frequently asked questions) przez początkujących weryfikatorów.

Jak zostać weryfikatorem?

Zostanie weryfikatorem jest bardzo proste. Można to zrobić w ciągu kilku dni, nie wydając ani jednej złotówki. Zacznij od zweryfikowania się samemu na co najmniej trzecim stopniu PSKK. Następnie wypełnij formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/UgdE7Nf1pwvcTan56 , w którym przedstawisz numer posiadanego certyfikatu i zaproponujesz 3-literowy kod dla siebie. Potem pozostaje Ci już tylko czekać na odpowiedź.

Jakie obowiązki ma weryfikator?

Z funkcją weryfikatora wiąże się duża odpowiedzialność. To on osobiście zaświadcza, że kandydat opanował wymagane umiejętności kajakowe. Dodatkowo ciążą na nim dwa spore obowiązki:

Zapoznaj się dokładnie z aktualną wersją zasad weryfikacji i certyfikatów. Zastanów się dobrze, czy rzeczywiście chcesz się podjąć tego zadania.

Jakie certyfikaty mogę wystawiać?

Weryfikator może wystawiać certyfikaty o jeden stopień niższe niż stopień, na którym on sam się znajduje. Certyfikaty wyższych stopni są wystawiane przez dwie osoby jednocześnie. Na przykład osoba posiadająca certyfikat na stopniu 3 nizinny na kanadyjce (N3C) może wystawiać certyfikaty na stopniach 1 i 2 dla kanadyjce (2C).

Jak nauczyć się dobrze prowadzić weryfikacje?

W zapewnienia jakości certyfikatów wystawianie ich na stopniach niższych (KS, 1 i 2) wymaga zapoznania się z dokumentem dobrych praktyk weryfikacyjnych. Natomiast weryfikowanie na stopniach wyższych (3, 4, 5) wymaga zaliczenia dodatkowego, jednodniowego szkolenia weryfikacyjnego. 

Mam już kod weryfikatora. Co dalej?

PSKK jest systemem otwartym i tworzonym przez społeczność kajakarzy. Przyłącz się do nas. Zapisz się na internetową grupę mailową: https://groups.google.com/g/weryfikatorzy-pskk oraz na onlinowy chat: https://www.facebook.com/messages/t/5988931651214595  . Będziesz na bieżąco informowany o wszystkich zmianach, będziesz mógł też zgłaszać i komentować pomysły na poprawienie systemu.

Jeżeli planujesz weryfikacje to prosimy o zgłaszanie ich do nas: https://forms.gle/4hqhhZJyLTRmpRXQ7 Dzięki temu jest szansa aby inne osoby mogły dołączyć do weryfikacji

Jak numerować wystawiane certyfikaty?

Zasady numeracji certyfikatów mogą na początku sprawiać trochę kłopotów. Ważne jest jednak, żeby każdy weryfikator dokładnie je rozumiał, bo musi samodzielnie nadawać takie numery wystawianym przez siebie certyfikatom.

Numer certyfikatu zawiera podstawowe informacje o treści certyfikatu. Na przykład certyfikat górski 3 stopnia wystawiony przez Bartosza Sawickiego (egzaminator o identyfikatorze SAW) może wyglądać następująco: PSKK-G3-SAW/15-2011, gdzie 15 jest kolejnym certyfikatem wystawionym przez SAW, a 2011 to po prostu rok wystawienia. Co ważne numeracja certyfikatów w ramach jednego egzaminatora jest ciągła w przestrzeni wielu lat, a więc pierwszy certyfikat w roku 2012 mógłby mieć numer: PSKK-M3-SAW/16-2012. Odszyfrujmy go ponownie (3 stopień morski, egzaminator SAW, 16 numer kolejny, rok wystawienia 2012).

Czy mogę na certyfikacie umieścić logo swojej firmy?

Absolutnie można. Zaproponowany wzór jest tylko przykładem tego jak certyfikat może wyglądać. Jako weryfikator masz pełną dowolność i możesz wprowadzić zupełnie inną formę (zalaminowane A5, albo karta kredytowa, albo papier czerpany), możesz dołożyć logo swojego klubu lub firmy. Ważne jest tylko to, żeby certyfikat zawierał wszystkie niezbędne informacje.

Czy można zarabiać na wystawianiu certyfikatów?

Zasady nic na ten temat nie mówią, ale trzeba być bardzo ostrożnym przy mieszaniu relacji finansowych do weryfikacji. Znacznie prościej można zarabiać na prowadzeniu szkoleń. 

Mogę liczyć na zwrot kosztów, jeżeli dostałem zaproszenie na imprezę?

Jeżeli organizator imprezy zaprosił Cię do przeprowadzenia warsztatów i weryfikacji PSKK, to z pewnością zaproponuje Ci jakąś zachętę finansową. Być może będzie to zwrot kosztów przejazdu, może bezpłatny udział w imprezie. Szczegóły ustalcie między sobą. 

Jak wystawiać karty PSKK?

Będąc zarejestrowanym weryfikatorem możesz wystawiać karty PSKK (w zalecanej cenie 5zł/szt.). Musisz je jednak wcześniej kupić. Hurtową dystrybucję kart PSKK prowadzi Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa (SITK), www.sitk.pl

Zamówienia należy zgłaszać poprzez formularz: https://forms.gle/uxvA4Ktqc2SX9DCR8


Jak weryfikowac PSKK.pdf

Przydatne pliki PSKK